Nehezen indult, de már ezerrel zakatol a cél felé a Jazzfest Budapest szerelvénye

Nehezen indult, de már ezerrel zakatol a cél felé a Jazzfest Budapest szerelvénye

Kemény fába vágja a fejszéjét, aki ma Magyarországon jazzfesztivál szervezésére adja a fejét... Egyrészt a magyar közönség még mindig "fél" a műfajtól, pedig a palettája színes, bárki megtalálhatja rajta a neki kedves stílust. Talán ezért is van, hogy a Jazzfest Budapest kreatív és olykor ingyenes programokkal csábítja a hezitálókat arra, hogy közelebb engedjék magukhoz ezt a zenét. Biztató azonban, hogy ez lesz immáron a negyedik fesztivál, továbbá az is, hogy a tavalyi rendezvényre mintegy 17 ezer jegyet adtak el – igaz, a vásárlók 20 százaléka külföldi volt. Ez utóbbi viszont erős jelzés arra, hogy a Jazzfestet világszerte ismerik és elismerik – legyen az a szakma vagy a közönség.

Aztán ott van a finanszírozás kérdése is. Valami különös oknál fogva az a helyzet Magyarországon, hogy amíg a szabadtéri fesztiválok áfája 19%, addig a zárt térben megrendezett eseményeket 27%-os adó sújtja, noha azt a hülye is tudja, hogy például a szabadtéren jelentős árbevételekre számíthatnak a vendéglátó egységektől beszedett pénzből. Plusz nálunk egyelőre elképzelhetetlen az a külföldön dicséretesen bevett gyakorlat, hogy a megrendezés költségéből az állam combosabb részt vállaljon.

De persze már az is elég lenne, hogy ha nem állítanának akadályokat a szervezők elé (nesze, sánta, itt egy púp). Márpedig azt mi is megírtuk, hogy amikor átvette az állam az Erkel Színházat, az oda leszervezett, komoly koncerteket egyszerűen lemondták. Azt, ugye, nem kell ecsetelgetnünk, hogy ez minden fesztiválszervező egyik rémálma (a sok közül). Minden jó, ha jó a vége: végül mégis megtartják a Jazzfest Budapest koncertjeit az Erkelben.

De a végétől még messze vagyunk, rengeteg remek dolog történik még a zárókoncertig. Minderre garancia a Jazzfest programjának összeállítási gyakorlata is: egy kuratórium dönt arról, hogy kiket hívjanak meg Budapestre, de még itt is van egy csavar: a kuratórium tagjai maguk is kiváló zenészek – Lukács Miklós cimbalomművész, Oláh Krisztián jazz-zongorista, Borbély Mihály szaxofonos, Mogyoró Kornél ütőhangszeres és Gyémánt Bálint gitáros –, akik olyan művészkollégáik nevét rótták fel a kívánságlistára, akiket nem csak jól ismernek, de esetenként színpadra is álltak már velük. A jazz a szabadság zenéje, és ez a szabadság a szervezést is megilleti, mert még a mainstream sem függ a kattintások és a lejátszások számától – megengedhetik azt a luxust, hogy értékalapú a kiválasztás.

Fotó: Nagy Zoltán

S hogy kik a kiválasztottak?

A fesztivál április 27-én napfelkelte koncerttel indul a Filozófusok kertjében, aznap este az Erkel Színházban pedig Avishai Cohen lép színpadra, aki világszerte tömegeket bűvöl el nagybőgő játékával, közel-keleti és andalúz elemekkel dúsított zenéjével. Április 28-án a kortárs skandináv jazz és a balkáni zene keveredik az Amphitrio koncertjén, míg a Fonóban a szardíniai és a magyar népzene találkozik a Tenores di Orosei Antoni Mila & Borbély-Batyu-Mohácsy fellépésén.

A kizárólag erre az alkalomra összeállt formációk sorát április 29-én az Eiffel Műhelyházban Lukács Miklós, Orbán György, Dés András és Vincent Peirani négyese nyitja: a különleges felállás mellett az accordion és a cimbalom találkozása is felejthetetlen zenei élményt ígér. Ugyanezen a napon a Premier KultCaféban My Italian Heart címmel olasz és magyar zenészek alkalmi formációja a nemrég elhunyt zongoraművész, Chick Corea emléke és zenei hagyatéka előtt tiszteleg. 

2015-ben három fiatal magyar zongorista jutott be a világ a Montreux-i Jazz Fesztivál zongoraversenyének tízes döntőjébe: Gayer Mátyás, Oláh Krisztián és Tálas Áron ismét egy színpadon zenélnek, Conor Chaplin és Gregory Hutchinson közreműködésével. 

Különleges kollabok

A Bacsó Kristóf Trió Fekete-Kovács Kornéllal, a Péch Lóránt Trió Balogh Máté szaxofonossal, a Cseh Péter Trió pedig Szabó Dániel zongoristával áll össze egy igazi örömzenélésre. A Grencsó 4 - Grencsó István, Benkő Róbert, Miklós Szilveszter és Dóczi Bence – egyedülálló formációja az improvizáció és a zenei kísérletezés határait fogja feszegetni, míg Tobias Delius, a nemzetközi hírű német szaxofonos, Ajtai Péter, a hazai avantgárd zene egyik meghatározó alakja és Miklós Szilveszter, a kortárs jazz egyik kiemelkedő képviselője is közösen lépnek színpadra.

Egzotikus tájakon

A fesztivál sztárjai idén Shai Maestro izraeli zongorista, Jojo Mayer, aki Me/Machine című projektjével lép színpadra, Dhafer Youssef, aki a tradicionális arab dallamokat a modern jazz improvizációval és elektronikus hangzásokkal kapcsolja össze, Rabih Abou-Khalil, aki hallgatóit a Közel-Kelet varázslatos világába repíti, a lengyel származású basszusgitáros, Kinga Glyk, valamint Nduduzo Makhathini, akinek szerzeményeiben a jazz és a zulu kulturális örökség találkozik. Megismételhetetlen élményt ígér a 30 years of e.s.t – Tribute to Esbjörn Svensson Trio, valamint Antonio Farao, John Patitucci és Gene Jackson triójának koncertje is.

Nemzetközi Jazznap

A világhírű jazz-zongorista és zeneszerző, Herbie Hancock az UNESCO, az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének jószolgálati nagyköveteként 2011-ben indította útjára az International Jazz Day nevű kezdeményezést. Azóta világszerte április 30-án ünneplik a műfajt. Ezen a napon városszerte ingyenes koncertek sora mutatja be a jazz sokszínűségét. Izgalmas crossover program A Sárkány. Imposztor. Vulkán. című drámakoncert: Tóth Viktor, Weisz Gábor, Víg Mihály, Kemény Zsófi, Boncz Ádám és Márton Ágnes előadásban a szöveg és a zene improvizatív jelleggel kapcsolódik össze.

A Jazzfest Budapesten lesz látható az Eco Flight című előadás világpremierje, melyben a színház és a levegőakrobatika elemeit élőzenével, valamint képzőművészeti fényfestéssel ötvözik – erről az eseményről később még részletesen írunk majd.

Kóda

Az eseménysorozatot május 14-én Dresch Mihály gálaestje zárja – nem szülinapi, ahnem szeretekoncert –, melyen a jelenleg aktív három zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternativ Quartet és a Dresch Vonós Quartet mellett különleges vendégekre és alkalmi zenei találkozásokra is számíthat a közönség.

Bónusz

A festivize aloldalaként idén elindul a fesztivál applikációja, amely jövőre, a jubileumi Jazzfest Budapesten önálló felületként lesz elérhető. A Jazzfest Budapest Alapítványán keresztül különleges projektek létrehozását, valamint hazai zenészek külföldi utazását lehet támogatni (azt viszonylag kevesen tudják, hogy ezt a költséget a delegáló ország mindig maga állja). Március 24-én pedig elindult a fesztivál podcast csatornája is Kék Hang címmel. Az első beszélgetés az esemény alapító-igazgatójával, Kleb Attilával készült.

Már csak annyit tennénk hozzá, hogy a magyar jazz az ország egyik legkomolyabb zenei exportcikke, nem is csoda: kiváló jazz zenészek vannak Magyarországon! Minimum jár nekik egy ünnep, de ennél is fontosabb, hogy ezen ünnep alkalmával minél több emberhez jusson el a zenéjük. 

A pazar program adott – a képre kattintva a részletes bontás is elérhető.

 



vissza
webes verzió
© koncert.hu