
Mi is ott voltunk az Erkel Színházban, amelyről a zenész korábbi interjúnkban úgy nyilatkozott, hogy az emberség és mások embernek tekintésének jegyében válogatja a dalokat – és természetesen a közönség igényei szerint.
Elmondhatjuk, hogy a koncert mindenkinek kedvezett: annak is, aki a legnagyobb slágereket szerette volna hallani a Tolcsvay Trió, a Fonográf vagy Tolcsvay László szólókarrierjéből; és annak is, aki olyan zenei csemegékre vágyott, amelyeket csak ritkán vagy még sosem hallhatott élőben. Mindezt ráadásul úgy, hogy a zenéről nem viszik el a figyelmet sem a látványos színpadkép, sem animációk, sem táncosok, sem más showelemek. Az Erkel Színház színpadán egy profi és felkészült zenészcsapatot láthattunk, és tiszta, sallangok nélküli zenét hallhattunk. Ennél többre pedig nincs is szükség.
Tolcsvay László koncertje a Krokodil Rock Produkció „A Nagy Generáció koncertjei” elnevezésű sorozat keretében valósult meg, ám ez volt az egyetlen olyan koncert ebben a formátumban, amely egyetlen magyar előadót ünnepelt. Ennek jegyében Tolcsvay László életművének minden részéből csendült fel néhány dal, ám ezek nem időrendi sorrendben követték egymást, hanem a zenész szavaival élve „egymásnak adták a stafétát”, hogy végül egy kerek történetet kapjunk az életművéről.
A koncert kezdetén visszarepültünk ’68-ba, amikor is a Tolcsvay Trió megnyerte a Ki mit tud című tehetségkutatót. Ezután rögtön egy újabb szerzemény következett Tudod, én ott voltam címmel, amely 2018-ban született, és Tolcsvay László lemeze mellett felkerült Németh Oszkár és Bródy János albumaira is.
Bár azt hittük, hogy a vendégekre várni kell, már a koncert első részében színpadra lépett Tolcsvay Béla a Lád-Di-Dá és a Tavaszváró című dalokkal, Müller Péter Sziámi a Barátság című szerzeménnyel és Koncz Zsuzsa is, akivel az ünnepelt a Jöjj, kedvesem című duettet énekelte el, de az énekesnőtől elhangzott még a Ne sírj, kedvesem és az Őszinte bohóc is. Utóbbit – legalábbis ha jól emlékszünk – az énekesnő a kétezres évek közepén énekelte utoljára, így a dal igazi meglepetés volt a közönség számára.
A szünet után érkezett a koncert egyértelmű csúcspontja, a Fonográf legnagyobb slágerei: Rám vár az élet, Hunyd le a szemed, Levél a távolból. A koncert során felcsendültek azonban olyan dalaik is, amelyeket 1984-ben hallhatott utoljára a közönség, például a Bengázer vagy a Show folytatódik, de elhangzott az Élsz valahol és a Végtelen szerelem, amelyeket talán még nem is játszott élőben a zenekar (nagy Fonográf rajongók bátran megcáfolhatnak minket!).
Természetesen a koncert nem érhetett véget a Kék színű virág, Az első villamos és a Nemzeti Dal nélkül, de talán minden elárul a szelídségről és mások embernek tekintéséről az, hogy a koncert utolsó dala a Békét és reménységet volt, amelyről Tolcsvay László elmondta, hogy ha valamit is komolyan gondolt a pályája során, akkor ez volt az. A dalokat a közönség is komolyan gondolta, ezt pedig többszöri álló vastapssal fejezte ki.
(A meghitt hangulat feloldozásához ráadásként felcsendült még a rövid és kedves Ha felépül végül a házunk című accapella – amolyan Fonográfosan.)
„A muzsika egy megfoghatatlan hullám, csak akkor születik meg, amikor felcsendül. Az élő zene, az misztikus erő. Varázslat. Ha pedig jól játszik egy zenekar a színpadon, akkor a zenészek és a közönség lelkéből megszületik valami sokkal feljebb álló dolog” – mondta Tolcsvay László a vele készült interjúban, az említett sokkal feljebb álló dolog pedig véleményünk szerint nem csak megszületett a Tolcsvay 75 koncerten, hanem remélhetőleg még jó sokáig meg is marad a lelkünkben.
Az elhangzott dalok
’68
Tudod, én ott voltam
Sajnálom, hogy így esett
Mosolyod vígasztal
Lá-Di-Dá (Tolcsvay Bélával)
Tavaszváró (Tolcsvay Bélával)
Barátság (Müller Péter Sziámival)
A show folytatódik
Ne sírj, kedvesem (Koncz Zsuzsa)
Őszinte bohóc (Koncz Zsuzsa)
Jöjj, kedvesem (Koncz Zsuzsával)
– szünet –
Őszinte dal
Végtelen szerelem
Élsz valahol
Bengázer
Macho dal
Köszönöm, doktor úr!
Rám vár az élet
Hunyd le a szemed
Levél a távolból
Kék színű virág
Az első villamos
Nemzeti Dal
Békét és reménységet
Ráadás: Ha felépül végül a házunk