
A Bodrog és Zemplén ölelésében fekvő Bodrogkisfalud 2022-ben ünnepelte 800. születésnapját. Az egykori Szapolyai birtok, illetve később Báthory és Rákóczi birtok értékes szőlőterületei mellett a Tokaj-Bodrogzug Tájvédemi Körzet szomszédságával is büszkélkedhet. A településen 10 top borászat működik, egy bisztróés egy nemzetközi szinten elismert whisky és ginlepárló. Továbbá van egy kikötője és egy nagyméretű BMX pályája is, s ami még fontosabb: sok kedves lakója, akik örömmel ragadnak meg minden lehetőséget, ha a falu jövőjéről van szó.
A rendezvény főszervezője a Kisfalucska Udvarház & Bisztró, ahol a kikapcsolódási lehetőségek számos típusa, helyi alapanyagokra és frissességre épülő konyha várja a vendégeket (egész évben). A fesztiválhelyszínek sorában ott van még a Bodrog Borműhely, amely megújult épületegyüttesével, hangulatos udvarával és csodás boraival vár, illetve az utóbbi évek egyik sikersztorijának helyszíne, a Seven Hills Distillery (whisky- és ginlepárló). A színházi és irodalmi programok pedig a Zakator Vendégház hangulatos udvarántaláltak otthonra.
A mi fő témának azonban a zene... Idén olyan külföldi fellépők is érkeznek a bájos, kisfaluba, mint a The Last Internationale (USA), akik először járnak Magyarországon a Kick Out The Jams 2025 elnevezésű turnéjuk keretében. Az egyetlen hazai állomás pedig nem más, mint a BOLDOGkisfalud Feszt.
Ahogy a lentebb beágyazott videóból is kiderül, a zenekar következetesen kiáll az Amerikában élő kisebbségek jogaiért. Véleményüket mindig vállalják, őszinték és szókimondóak – és valahol ez a rock’n’roll...
„A dalszövegeinket mindig is az életben szerzett tapasztalataink formálták, soha nem éreztük magunkat gátlások szorításában, ha véleménynyilvánításról volt szó. A legrosszabb bűn, amit egy művész elkövethet, ha közömbös a szenvedés iránt. […] Zenészként az a feladatunk, hogy összehozzuk az embereket, és ösztönözzük a kritikus gondolkodást és cselekvést” – vallják.
Zenéjükben ott lüktet a hamisítatlan rock’n’roll mellett az indie rock, a hard rock, a blues és a soul is. A rockzene legnagyobbjaival álltak már egy színpadon. 2023-ban a Guns ’N’ Roses előtt nyitották a bulit Athénban, illetve együtt turnéztak a KISS-szel és a Deep Purple-lel is. Nem kevésbé imponzáns azon fellépők sora, akikkel egy színpadon is álltak: Robert Plant, Neil Young, Lenny Kravitz, Tom Morello, The Who, Kings of Leon, Weezer, Royal Blood, The Cult, Rival Sons…
A sorozatok korában a streaming szolgáltatók egymással versengenek a nézettségért, amelyben nem csak a mozgókép, hanem a zene is jelentős szerepet kap. A következő Netflixes sorozatokban pedig rendre találkozhatunk The Last Internationale-dalokkal: The Blacklist, Banshee, True detective.
A világ olyan jelentős – alapvetően rockzenei – fesztiváljain fordultak már meg, mint a Pink Pop, a Rock Werchter, a Hellfest, a Lollapalooza vagy a Rock Am Ring, de a Montreaux-i Jazz Fesztiválon is vendégeskedtek már.
A zenekar első nagylemezét (We Will Reign, 2014) az Epic Records adta ki, ahol a Grammy-díjas rock producerrel, Brendan O'Briannel rögzítették az albumot, nem mellesleg Brad Wilk (Rage Against The Machine) dobolt rajta. A 2019-es Soul On Fire-t már maga Tom Morello, a Rage Against The Machine frontembere vezényelte, illetve Joey Castillo (Queens of Stone Age) ugrott be a dobok mögé. A lemezen szereplő Hard Times az iTunes blues rangsorában az #1 helyet csípte meg az év őszén.
A zenekart Delila Paz (frontember-basszusgitáros-billentyűs-”showwoman”) és Edgey Pires (gitáros) alapította 2009-ben New Yorkban, akik akkor még nem sejthették, hogy Északkelet-Magyarország fiatal fesztiválján, egy kedves kis magyar faluban zenélnek majd egy bisztró udvarán... Így vannak ezzel a szervezők is :)
Szintén először lép fel Magyarországon Freiburgból érkező Äl Jawala. Az afrobeat hullám a német várost is elérte az ezredfordulón, ekkor alapította zenekarát Steffi Schimmer, amely idén 25 éves; illetve több mint 1000 európai koncerten van túl, és 10 nagylemezt adott már ki. Az utcazenéléstől a klubokon át a világ legnagyobb fesztiváljainak nagyszínpadáig meneteltek, bejárva sok-sok országot, Kanadától Kínáig, Indiától Afrikáig: Jerash Festival (Jordánia), Festival du Monde Arabe (Montréal), Tollwood (München), World Expo (Shanghai), Iboga Experience (Spanyolország).
Zenéjük ütős keveréke a rézfúvós brass hangzásnak és a magával ragadó, lüktető hiphop groove-oknak. Nem véletlen, hogy a muzsikájuk alapját az erőteljes szaxofonjáték, a dob és az egyéb ütős hangszerek adják, ugyanakkor mindez kiegészül még elektronikus elemekkel, szintetizátor hangokkal és didgeridoo-val, amelyek összességében kiadják az egyedi Jawala-hangzást. A keleties dallamvilág mellett az európai és közel-keleti, arab zenei hagyományokat ötvöző balkáni hangzás is ott van a dalaikban. Tánc, örömzene, improvizáció – ez mind a koncertek alapvető része, nem ritka, hogy lemennek a közönség soraiba is a hangszerekkel. Egy zenei stílusok közötti utazás ez, amelyet a zenekar arab elnevezése is takar: Äl Jawala = Az utazók.
Ami pedig a magyar zenéket illeti: a Bohemian Betyars 2009-es megalakulása óta nem csak ország-, de világszerte belopta magát egy tekintélyes méretű közönség szívébe speed-folk-freak-punkos, magával ragadó, energikus formációjával. A koncertjeik közvetlen, ösztönből áradó, életigenlő hangulata felszabadítja a közönség érzelmeit, az ember zsigerébe hatol, és minden lábat táncra bír.
Legújabb klipjük éppen ma (04.18.) jelent meg Elek Ferenc főszereplésével.
Negyedszázada jelent meg a „Hol van az a krézi srác?” című dal, ami Szűcs Krisztián énekes-gitáros-dalszerző-szövegíró pályájának a mai napig meghatározó, ikonikus állomása. Nemcsak a Heaven Street Seven máig legismertebb dala, hanem Krisztián szerzői és előadói pályájának origója is, amit az azóta eltelt két és fél évtizedben temérdek dal, lemez, koncert követett, rengeteg különböző felállásban: HS7, Szűcs Krisztián szólóprodukció, Budapest Bár, Rájátszás, Szűcsinger, NAZA, The Twist, Másnap előadás, NEO… A Krézi Srác 25 // Szűcs Krisztián (f)életmű turné koncertjei ezt a hatalmas, sokszínű világot járják körbe.
Tőle is van egy friss, meleg videónk:
Közvetlenebb hangulatú, akusztikus formációkban sem lesz hiány. Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert duója (Libikóka) mellett egy szál gitárral érkezik hozzánk Bérczesi Robi, Beck Zoli és Kollár-Klemencz László is, akinek legújabb, zenés-irodalmi estje (Anyám tenyere) lesz hallható a feszten. A török-magyar zenészekből álló Nasip Kismet (TR-HUN) pedig egyedülálló módon a török népzene hagyományait ötvözi a jazz és rock stílusokkal. Idén először kórust is hallhatnak majd a fesztiválozók. A Song Factory Budapest egyedi repertoárral érkezik Bodrogkisfaludra, flashmob-szerű előadásaikkal teszik majd különlegessé a zenei élményt. Tehetséges, fiatal formációkkal is találkozhat majd a közönség, akiknek a nevét talán kevesen ismerik, ám a zenéjük magáért beszél: Sorbonne Sexual, Lovas Juci és a Frász, Máklikőr és még jó néhányan.
Tavaly ilyen volt a hangulat – feltételezzük, idén sem lesz ez másképpen:
A szervezők elmondása szerint – a nemzetközi ügynökségek mellett – a The Last Internationale maga is bevonódott az egyeztetésbe, és azzal bólintottak rá, hogy „nagyon fasza, csináljuk”. Az e-mail egészen pontosan így végződött Edgey Pires részéről:
"The festival looks amazing. We would love to make it work..."
Egyéb infókkal és a nem zenei programokkal még jövünk, a nagyon kíváncsiaknak még több infó itt.