A Glastonbury botrányhősei a Szigeten is fellépnek augusztusban

Fotó: Sziget

A zenekart több politikus, köztük Keir Starmer brit miniszterelnök is bírálta korábbi megnyilvánulásaik miatt, melyekben az izraeli kormányt és brit politikusokat is élesen kritizálták. A BBC emiatt nem közvetítette élőben a koncertjüket, csak később, szerkesztett formában tette elérhetővé a felvételt.

A Glastonburyn a Kneecap fellépése alatt ír és palesztin zászlók lengedeztek, a zenekar frontembere, Mo Chara pedig többször felemelte szavát a gázai civilek mellett, miközben a közönség egy része Starmer-ellenes rigmusokat skandált. A fesztiválon mindez békés keretek között zajlott, de sokak szerint a koncert tartalma túlmutatott a puszta zenei előadáson, és politikai üzenetté vált.

A Kneecap augusztusban a Sziget fesztiválon is színpadra lép 2025. augusztus 11-én. A szervezők közölték: a Sziget a véleménynyilvánítás szabadságának helyszíne, ugyanakkor gyűlöletkeltésre nem adnak lehetőséget. A formáció fellépéseit figyelemmel kísérik, és amennyiben a Kneecap koncertje túllépné a véleménynyilvánítás és gyűlöletbeszéd közti határt, kitalálják, hogyan tovább..

A Szigetes koncert után – de nem amiatt! – augusztus 20-án Mo Charának (polgári nevén Liam Óg Ó hAnnaidhnak) bíróság elé kell állnia Londonban, miután terrorizmus támogatásának vádjával tartóztatták le korábban, bár azóta szabadlábon védekezhet. Az ügy miatt a Kneecap fellépései az utóbbi hónapokban a zenei eseményeken túl politikai felhangot is kaptak.

A zenekart ugyanakkor számos nemzetközi művész és zenész támogatásáról biztosította: kiállt mellettük többek között a The Libertines frontembere, Pete Doherty; a Massive Attack tagjai; valamint a korábban politikai megszólalásairól is ismert Sinead O’Connor (1966-2023) családja, akik a Kneecapradikális őszinteségét” méltatták. Több brit és ír zenei szaklap, köztük az NME és a Hot Press szerkesztősége is a szólásszabadság védelmére hivatkozva szolidaritást vállalt velük.

A Kneecap augusztusi budapesti koncertje így nemcsak zenei, hanem társadalmi szempontból is figyelmet keltő esemény lehet – ugyanakkor a Sziget szervezői bíznak abban, hogy a koncert nem válik politikai konfliktusok színterévé, és a fesztivál légköre megőrzi békés, nyitott szellemiségét

A zenéjükbe itt hallgathatsz bele.

***

Hátha érdekel: nálunk tavaly novemberben debütált a Kneecap-film. 

Az északír polgárháború utáni Belfastban két frusztrált huszonéves és egy lemezlovas irodalomtanár (nemzeti) hiphop bandát alapít KNEECAP néven, ám ezzel váratlanul az ír nyelvvédő civil mozgalom élharcosaivá és a nemzeti identitás öntörvényű úttörőivé válnak.
Írország tavalyi Oscar-nevezett filmje az együttes valós élményeiből és útjából merít, a tagok saját magukat alakítják – többek között Michael Fassbenderrel kiegészülve. A Kneecap sodró lendületű, emlékezetes zenékkel és őrült pillanatokkal megpakolt vígjáték az ír hiphop megszületéséről, így aztán nemzeti és nemzedéki közérzetfilmként is megállja a helyét.

 



vissza
webes verzió
© koncert.hu