
Bár a musical műfaja sokaknak a könnyed, vidám történeteket juttatja eszébe, Rudolf főherceg története – hiába játszódik egy "palotában" – korántsem egy Disney-mese. Egy olyan fiatalember sorsát mutatja be, aki roskadozott a trónörökös-szerep súlya alatt. Apja, Ferenc József császár konzervatív világnézetével élesen szemben állt Rudolf liberális eszmerendszere, így nagyon fiatalon csapdába került: boldogtalan házassága, a politikai ellentétek és a környezetében folyó intrikák kilátástalan helyzetbe sodorták. Egy mindent elsöprő, de titkolt szerelem a mindössze 17 esztendős Vetsera Máriával végül a végzetévé vált.
Rudolf és Mária halála máig tisztázatlan körülmények között következett be a mayerlingi kastélyban, 1889-ben – sokan öngyilkosságnak, mások politikai merényletnek tartják. Ez a történet a maga összetettségével és kilátástalanságával már önmagában is tragikus, a musical pedig a zene és a látvány segítségével ad új dimenziót a személyes és politikai drámának.
A Rudolf musical sodró, lendületes, nagy amplitúdóval átélhető mű, melyben Wildhorn dramatikus és nagyívű zenei költeménye elementáris hatását a kort idéző pazar látvány és koreográfia egészíti ki. A darab Bakos-Kiss Gábor rendezésében kerül a Margitszigeti Szabadtéri Színház színpadára, a címszerepben Sándor Pétert/Kocsis Dénest láthatjuk majd, míg további főszerepekben Jenes Kitti/Nagy Alma Virág áll majd a közönség elé, a Győri Nemzeti Színház társulata kiváló művészeivel kiegészülve. A zenei vezető és karmester Silló István, a díszlet- és jelmeztervező Árva Nóra, a koreográfus Szöllősi Krisztina.
A bemutatót július 3-án tartják a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. Az előadást összesen három alkalommal, még július 4-én és 5-én tekintheti meg a közönség. Mivel a darabot a Margitszigeti Színház a Győri Nemzeti Színházzal közösen mutatja be, utána Győrben kerül repertoárra.
A Margitszigeti Színház a bemutatóhoz kiállítást is szervez a Víztoronyban, amely Rudolf életének kulcsfontosságú mozzanatait mutatja be felesége, Stefánia hercegnő visszaemlékezései és Larisch grófnő önéletrajza alapján. Ez a tárlat segít még jobban megérteni, hogyan lett Rudolf egy más, jobb sorsra érdemes fiatalemberből a Monarchia egyik legtragikusabb alakja.
Keresgéltünk a musical-történelemben, hogy van-e még ehhez hasonló mű... Nem kellett eltávolodnunk nagyon Rudolftól, mert a tragédiájához hasonló, valós eseményen alapuló és nem igazán vidám sorsot bemutató musical a Elisabeth is, amely Frank Wildhorn kortárs szerzőtársa, Michael Kunze librettistának a műve, a zenéjét pedig Lévay Szilveszter szerezte. Az Elisabeth Sissi életét és halálát dolgozza fel: egy másik, a császári udvarba beleszületett, de oda soha be nem illeszkedő ember szenvedésteli történetét, amelyben boldogságkeresés és szabadságvágy ütközik az udvari kötelességekkel – és végül tragikus végkifejlethez vezet. Azt ezen az éghajlaton már nem is kell elmesélni, hogy Sissi Rudolf édesanyja volt... akitől az anyósa elszakította és teljesen elszigetelte az egyetlen fiát.