A budapesti Holokauszt Emlékközpont a holokauszt történetének feltárására és bemutatására, oktatásra, ismeretterjesztésre, kultúraközvetítésre, valamint a vészkorszak áldozatai emlékének megőrzésére, a Magyar Köztársaság Kormánya által életre hívott létesítmény. 2004-ben nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A holokauszt magyarországi történetét bemutató korszerű, interaktív kiállítása 2006 februárjában nyílt meg.A látogatók nemcsak az 1600 négyzetméternyi modern holokauszt történeti kiállítást tekinthetik meg, hanem elhelyezhetik az emlékezés köveit, mécseseit az áldozatok emlékfalánál, amelynek üvegtábláira a vészkorszak mártírjainak neve kerül fel.
A Holokauszt Emlékközpontot felkereső diákcsoportok a saját igényeik szerint összeállított, térítésmentes oktatási programokon vehetnek részt.
Az intézmény folyamatosan gyűjti, rendszerezi a holokauszt idején keletkezett, vagy a vészkorszakkal összefüggő dokumentumokat, tárgyi emlékeket, igény esetén interjút készít a túlélőkkel, szemtanúkkal.
Kiemelt feladata az embermentés dokumentálása, az Igazakkal való kapcsolattartás, az embermentésben résztvevő magánszemélyek és családok hazai és nemzetközi elismertetésének segítése.
A Holokauszt Emlékközpont épülete Mányi István Ybl-díjas építész tervei alapján készült, 2005-ben az alkotók szakmai Nívó-díjat kaptak munkájukért.