
Községünk egyik nevezetessége a Makovecz Imre Ybl díjas építész által tervezet faluház, mely azzal a céllal épült, hogy a falu kulturális színtereként koordinálja az önszerveződő csoportok munkáját és segítse kezdeményezéseiket. A feladatok ellátására 1 fő főállású művelődésszervezőt alkalmaz.
A faluház közművelődési funkciói:
A tevékenység célja a helyi társadalom közösségeinek újraépítése, az emberek közötti társadalmi viszonyok humanizálása.
Ennek érdekében:
- fontos a lakosság öntevékeny szerveződések elősegítése, támogatása
- a helyi nyilvánosság megteremtése, az identitástudat alakítása a demokratikusan felépülő civil társadalom érdekében
- a valóságos, s a látens kulturális szükségletek kielégítése, felkeltése
- értékteremtés, értékőrzés és hagyományőrzés, minőségorientált kultúraközvetítés, a gazdasági szerkezetváltás, a tulajdonreform, a kulturális vállalkozások segítése a közművelődés sajátos eszközeivel
- a hátrányos helyzetű rétegek (cigányság, munkanélküliek) foglalkoztatása, átképzések, felnőttoktatás
Mindezen célok értelmében a Faluházban folyó munkát a következőképpen lehet csoportosítani:
1. Klubvonal:
Ide soroljuk a rendszeresen működő közművelődési és a tárgyalkotó közösségek tevékenységét. Ilyenek az Ifjúsági klub és a Kistermelők Baráti köre.
2. Műkedvelő vonal:
- A Baki Pántlika Néptáncegyüttes 1990. novemberében alakult. Korosztályonként több csoportban ismerkednek az óvodás, kisiskolások és a felnőtt tagok a néptánccal.
- Az Alemana táncklub tagjai középiskolások, felnőttek. Társastáncot, modern táncokat tanulnak.
- A Baki Fiatal Műkedvelők Csoportja musical-eket, zenés-énekes-táncos darabokat adnak elő. Működésük az elmúlt két évben a tagok családalapítása miatt kissé háttérbe került, de 2008 augusztusára, az István a király című rockopera jubileumára ismét színpadra szeretnék állítani a darabot.
- A fiatalok másik csoportja a Dolores zenekar (megzenésített verseket, saját szerzeményeket játszanak), a Versmondó csoport és a Zengő Húrock gitáregyüttes, akik esküvőket és más rendezvényeket színesítenek műsorukkal.
3. Könyvtári vonal:
A Faluházban működő könyvtár látja el a közművelődési és az iskolai könyvtár szerepét. A könyvtári kölcsönzéseken kívül az általános iskola tanulói napról-napra kutatási feladatokra használják és részt vesznek a könyvtáros által vezetett könyvbarát klub munkájában.
4. Egyesületek:
Horgászegyesület Bak, Önkéntes Tűzoltó Egyesület, Baki Önvédelmi Egyesület, előadás sorozatokat szerveznek.
5. Egyéb rendezvények:
1999 óta szervezzük a kistérségi kulturális rendezvényeit. A tavaszi művészeti fesztiválon átlagban 300 szereplő szokott több műfajban színpadra lépni. Már 13 éve ad otthont a Faluház az általános iskolások városkörnyéki területi mesemondó versenyének (14 iskola részvételével), melyet rajzpályázattal kötünk össze. Hagyományos rendezvényeink közül kiemelkednek még a mikulás és a karácsonyi műsorok, melyeken fellépnek az énekkar tagjai, a színjátszó körösök, a gitáregyüttes tagjai és a táncosok.
A község legnagyobb kulturális eseménye minden évben Faluház átadásának évfordulóján (augusztus 20.) és az ezt követő napokon megtartott Falunapok rendezvénysorozata, melynek programja többek között: vetélkedők, sport és ügyességi versenyek, játszóház, kulturális műsor, melyben részt vesz az összes helyi csoport és meghívott előadó művészek és együttesek is.
Idősek napi rendezvény, melyen ajándék műsorral köszöntik a község idős embereit.
A játszóházak alkalomszerűen, ünnepekhez, nagyobb rendezvényekhez kapcsolódva kerülnek megrendezésre.
6. Iskolával, óvodával közösen rendezett programok:
- Óvoda: anyák napi műsor, évzáró műsor, néptánc foglalkozások az óvodában
- Iskola: nemzeti ünnepek (március 15, október 6, október 23)
7. Mesemondó versenyek:
- iskolai verseny az alsó évfolyamok tanulói közül a legügyesebb mesemondók kerülnek be a területi versenyre
- Zalaegerszeg városkörnyéki általános iskoláknak meghírdetett területi verseny